Putin, Kırım'ı Rusya bağlayacak köprü inşaatını inceledi

753

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım’ı Rusya'ya bağlayacak olan ve inşaatı devam eden köprüyü ziyaret etti.

Rusya'nın Taman Yarımadası ile Kırım'ı birbirine bağlayacak köprü inşaatı Karadeniz'deki Kerç Boğazı üzerinde devam ediyor. İncelemede bulunan Putin, köprü inşaatını 'tarihi misyon' olarak nitelendirdi.

Kırım'a Kerç Boğazı üzerinden köprü inşaatı ilk kez 1910 yılında planlanmıştı, ancak Birinci Dünya savaşı engeline takılmıştı. 1930 yılında Karadeniz sahilini kapsayacak şeklinde Ukrayna'nın Herson bölgesinden Gürcistan'ın Poti şehrine kadar demiryolu projesi hazırlanmıştı. Ancak, Kerç Boğazı üzerindeki köprü projesine bu kez de İkinci Dünya savaşı engel olmuştu. Daha sonra, aynı bölgede geçici köprü yapılmıştı ve iptal kararı alınarak yıkılmıştı.

resim tanımı girin

Kendilerinden önceki yöneticilerin Kırım ile Kafkas bağlantısının öneminin farkında olduğunu belirten Putin, "Umarım ki biz bu tarihi misyonu tamamlarız." diye konuştu.

Toplantı sonrası Putin, inşaat alanını gezerek bilgi aldı ve işçilerle sohbet etti. Ayrıca Putin, inşaat sırasında denizden çıkartılan bazı tarihi parçalarlar hakkında da bilgi edindi.

Daha önce, köprü inşaatı için denizde yapılan çalışmalar sırasında 1787 yılındaki Osmanlı -Rusya savaşından kalma top mermileri bulunmuştu. Mermiler eski bir Rus kalesine 500 metre yakın alanda bulunmuştu.

Köprü inşaatının Aralık 2018'de tamamlanması bekleniyor.