Rusya: Suriye'deki Kürt güçlerine eğitim verdik

119

Suriye'deki Rus birliklerinin komutanı Korgeneral Aleksandr Dvornikov, Rus askeri uzmanların Suriye'deki Kürt güçlerine eğitim verdiğini açıkladı.

Rusya'nın resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta'ya konuşan Dvornikov, Suriye ordusuna eğitim veren Rus askeri uzmanlarının, bunun yanında Kürt güçlerini ve diğer vatansever örgütleri eğittiğini belirtti.

'ŞAM'A MODERN SİLAHLAR GÖNDERDİK'

Dvornikov, Suriye'deki operasyonların başarısının temelinde Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin Suriye ordusu ve vatansever örgütlerle havada yürüttüğü koordineli çalışmalar bulunduğunu ifade etti.

"Suriye ordusunun askeri imkan ve kabiliyetlerinin artırılması için Şam'a modern silah ve iletişim cihazları sevk ettik" diyen Dvornikov, sözlerine şöyle devam etti: "Ortak çalışmalar, teröristlerin altyapılarının ve tedarik kanallarının yok edilmesini, stratejik inisiyatifin ele geçirilmesini sağladı. Rusya'nın Suriye'de 5 buçuk ay boyunca düzenlediği operasyonlar Suriye'deki durumu kökten değiştirdi."

Dvornikov, “Şunu gizlemeyeceğim, Suriye topraklarında özel operasyon güçlerimizin birlikleri faaliyet gösteriyor. Onlar, Rus savaş uçaklarının saldırıları için hedeflere yönelik ek keşfi gerçekleştiriyor, savaş uçaklarını uzak bölgelerdeki hedeflere yönlendiriyor, diğer özel görevleri yerine getiriyor” dedi. Komutan, Suriye’de ABD ve diğer ülkelere ait benzer birliklerin de faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Rus askeri uzmanların Suriye makamlarına danışmanlık da yaptığını belirten Dvornikov, “Bu subaylar, teröristlere karşı silahlı eylemlerin planlaması ve uygulanması ve ayrıca Rus askeri teçhizatın kullanımı konusunda yardım ediyor” diye konuştu.

‘SURİYE’NİN PARÇALANMASI ENGELLENDİ’

Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin Suriye’deki operasyonun sonuçlarını değerlendiren Dvornikov, Suriye’nin bir ülke olarak parçalanmasının engellendiğini açıkladı. Komutan, “Askeri operasyonun çok önemli sonuçlardan biri, görüşüme göre, genel olarak Suriye halkının ve Suriye ordusunun artan morali. Ülkenin olası parçalanması engellendi” dedi.

'TERÖRİSTLER ÜSTÜNLÜĞÜ KAYBETTİ'

Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin düzenlediği operasyon sırasında Suriye ordusunun 400 yerleşim birimini kurtarmayı başardığını söyleyen Suriye'deki Rus birliklerinin komutanı Korgeneral Aleksandr Dvornikov, “Terörist grupların potansiyeli en az 2 kat azaldı. Onlar, üstünlüğü kaybetti. Kontrol ettikleri topraklar 10 bin kilometrekare azaldı” diye konuştu.