Ural Airlines‘ın Türkiye uçuşlarına terör ve siyaset engeli

449

Ural Airlines‘ın Türkiye uçuşlarına terör ve siyaset engeli

Ural Airlines’ın Türkiye uçuş izinleri Rusya Sivil Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya) tarafından terör tehlikesi ve Rusya dış politikası gerekçe gösterilerek iptal edildi. Ural Airlines, Antalya’ya haftada 7 sefer uçuş izni almıştı.

Ural Airlines’a verilen Türkiye uçuş izninin bir gün sonra iptal edilmesiyle ilgili Rosaviatsiya yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Sivil Havacılık Kurumu kendi resmi internet sitesinde Rus hava yolu şirketlerine verilen uluslararası izinleri yayınlamaktadır. Havacılık Kurumu’nun Ural Airlines’a Türkiye’ye uçuş izni verdiği yönündeki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.” denildi.

Ural Airlines’a izin verildiğini kabul eden Rosaviatsiya, “Rusya dış politikasının durumu ve Türkiye topraklarında terör saldırısı tehdidi nedeniyle Rusya Federal Hava Ulaşım Ajansı yeterliliği doğrulamıyor, Ural Airlines’a Antalya uçuşları için herhangi bir izin vermeyi planlamıyor ve aynı zamanda gelinen noktada Türkiye ve Rusya arasındaki düzenli hava iletişimini geliştirmeyi kabul edilemez olarak görüyor.” ieklinde açıklama yaptı.

24 Mart tarihinde Rus basınında, Rosaviatsiya’nın Ural Airlines’a Rusya'nın Kazan, Nijniy Novgorod ve Rostov-na-Donu şehirlerinden Antalya'ya direk uçuş izni verdiği yönünde haberler yer almıştı.