Rusya: Türkiye, Alparslan Çelik'i bize teslim etmeli

563

Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Frants Klintseviç, gözaltına alınan Alparslan Çelik'in Rusya'ya vermesi gerektiğini iddia etti.

Türkiye hava sahasının ihlal ettiği gerekçesiyle Türk jetleri tarafından Suriye'de düşürülen Rus Su-24 uçağının pilotu Oleg Peşkov'u öldürdüğünü iddia eden Alparslan Çelik, 30 Mart tarihinde İzmir'de gözaltına alınmıştı. Çelik'in gözaltına alınması Rusya'da gündem olurken çeşitli yorumlar gelmeye devam ediyor. Konuyla ilgili konuşan Klintseviç, "Eğer Erdoğan gerçekten Türkiye-Rusya krizinin çözülmesinden yana ise o zaman kendisine bir şans doğdu." dedi. Klintseviç, "Erdoğan, hukuki işlemlerden sonra Rus pilotu öldürdüğünü itiraf eden Alparslan Çelik'in Rusya'ya teslim edilmesinde sorumluluk göstermeli." diye konuştu.

Çelik'in Rusya'ya teslim edilmesinin ilk adım olacağını ifade eden Klintseviç, sırasıyla diğer adımların da atılması gerektiğini belirtti. Rusya'nın bir talepte bulunmayacağını ancak Türkiye'nin kendisinin böyle bir adım atması gerektiğini dile getiren Klintseviç, "Tabi ki, Çelik'in teslim edilmesi için Rusya, Türkiye'ye hiçbir talepte bulunmayacak." şeklinde konuştu.