Vatandaşların canlı yayında Putin'e en çok sormak istediği sorular

369

Araştırma merkezi Levada, vatandaşların canlı yayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e en çok sormak istediği soruların anketini yaptı.

Vladimir Putin, 14 Nisan'da 14. kez canlı yayında vatandaşların sorularını yanıtlayacak. Levada'nın anketine göre Ruslar, Putin'e devlet kurumunda çalışanların maaşını, vatandaşların gelirini, işsizliği, sosyal yardımları, pahalı ilaçları ve ücretsiz sağlık hizmetlerini ile ilgili sorular soracak. Ankete göre halkın yüzde 28'i bu soruların cevabını merak ediyor.

En çok merak edilen diğer iki soru yüzde 21 ile ülkedeki ekonomik durum ve artan fiyatlar oldu. Bu soruları yüzde 13 ile emeklilik konusu, yüzde 12 ile yolsuzluk ve yönetimden memnuniyetsizlik konuları takip etti. Halkın yüzde 11'i ise konut sorunu ve elektrik, su, doğal gaz gibi giderlerin fiyatları ile ilgili sorular sormak istiyor.

Merak edilen diğer sorular arasında eğitim (yüzde 6), ulaşım ve yollar (yüzde 4), dış politika (yüzde 4) yer alıyor. Terörle ilgili soru sormak isteyenlerin oranının ise yüzde bir olduğu belirtildi.

Öte yadan, Putin'e sorusu olmayan yada soru sormanın bir faydası olmayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 4 olduğu ifade edildi.

25-28 Mart tarihleri arasında yapılan ankete 48 bölgedeki 137 yerleşim alanında bin 600 kişinin katıldı.

Rus lider, ilk defa canlı yayında vatandaşların sorularını 24 Aralık 2001 yılında yanıtlamıştı. Putin'e sorulması için 400 bin soru yönetilmişti. 16 Nisan 2015 yılında yapılan program 3 saat 57 dakika sürmüştü ve Putin, 74 soruya yanıt vermişti. Canlı yayını 8,4 milyon kişinin izlediği açıklanmıştı.

Vatandaşlar, açıklanacak telefon numarasını arayarak, sms atarak yada sosyal ağ sitelerinde oluşturulan sayfalardan soru sorabilecek. Putin'e daha çok sosyal yaşam, ekonomi, altyapı hizmetleri ve dış politika ile ilgili sorular yöneltiliyor.