Rusya'dan Türkiye'ye yeni vize hamlesi

2727

Suriye'de görev yapan Rus bombardıman uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından Rusya, Türkiye ile olan vizesiz seyahat anlaşmasını tek taraflı olarak fesh etmişti. Şimdi ise vize yaptırımının kapsamını genişleten Rusya, hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu olan Türk vatandaşlarının Rusya'ya seyahat edebilmesi için artık vize almaları gerektiğini açıkladı.

Bu tarihten itibaren yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşları da umuma mahsus pasaport (bordo) sahipleri gibi vize alacak.

Rusya Federasyonu'nda geçici RVP (Vremennoye Projivaniye) ya da daimi ikamet izni (Vid Na Jitelstva) bulunan Türk vatandaşları için ise durum değişmedi. Bu kişiler Rusya sınırlaına vize ihtiycı olmadan giriş yapabilecek.

Konuyla ilgili Türk yetkili makamlarından yapılan açıklama ise şöyle:

"Rusya Federasyonu 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza vize uygulamaya başlamış olup, geçtiğimiz günlerde vize uygulamasının kapsamı Rusya’ya seyahat edecek olan hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımız açısından da genişletilmiştir.

Bu çerçevede, Rusya Federasyonu’na seyahat edecek olan umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımızın, seyahatlerinden önce Rusya Federasyonu’nun büyükelçilik veya başkonsolosluklarından seyahat amaçlarına uygun vize almaları gerekmektedir.

Bununla birlikte, Rusya Federasyonu’nda geçici ikamet izni / RVP (Vremennoye Projivaniye) veya daimi ikamet izni /İkametgah Tezkeresi (Vid Na Jitelstva) bulunan vatandaşlarımız vizeye tabi değildir."