Rusya'dan ABD'nin uçak tacizi iddiasına cevap: Küskünlüklerine alıştık

408

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD'nin Rus jetlerin kendi uçaklarını taciz etmesiyle ilgili açıklamalarına cevap verdi.

Son zamanlarda ABD, Rus jetlerinin uluslararası hava ve sularda uçak ve gemilerini taciz ettiği yönde açıklamalar yapıyor. Konuyla ilgili iddialara cevap veren Konaşenkov, "Pentagon yetkililerinin ABD uçaklarına karşı Rus jetlerinin 'profesyonelce olmayan' hareketleriyle ilgili küskünlüklerine alışmaya başladık." diye konuştu.

'Bize yakın bölgede uçmasınlar ya da...'

Uluslararası kurallara göre hareket ettiklerini savunan Konaşenkov, "Belirtmek isterim ki ABD'nin casus uçağı RC-135U her defasında kapalı kimlikle Rusya sınırlarına yaklaşmak istiyor. Bu yüzden Hava Savunma Kuvvetleri, yaklaşmakta olan uçağı tespit etmek için jet kaldırıyor. ABD'nin iki seçeneği var. Ya bizim sınırlarımıza yakın bölgede uçmayacak ya da tespit edebilmemiz için açık kimlikle uçacaklar." şeklinde konuştu.

Rus jetleri, her fırsatta ABD uçak ve gemilerini taciz ediyor

Son zamanlarda Rus jetleri, sınırlarına yakın uçan ABD uçaklarını ya da denizden geçen gemilerini taciz ediyor.

29 Nisan'da CNN'in haberine göre Rus Su-27 jeti, Baltık Denizi üzerinde ABD'nin RC-135 askeri uçağına 30 metreye kadar yaklaşarak "fıçı tono" akrobasi hareketiyle etrafından geçti.

"Fıçı tono" akrobasi hareketi sırasında uçak yatay burgu (tirbüşon) hareketi yaparken spiral bir rota izliyor. ABD askeri uçağının ise bu spiral rota içerisinde kaldığını belirtilmişti.

28 Nisan'da Rus MiG-31 jeti Rusya'nın kuzeydoğusundaki Kamçatka bölgesi açıklarında ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait P-8 Poseidon devriye ve anti-denizaltı uçağını taciz ettiği iddia edilmişti. Rus jetinin uluslararası hava sahasında ABD'nin P-8 Poseidon uçağına 15 metre kadar yaklaştığı belirtilmişti.

12 Nisan'da Baltık Denizi'nde iki adet Rus Su-24 jetleri, ABD'nin USS Donald Cook adlı destroyerinin üzerinden 4 kez alçak uçuş yaparak taciz etmişti. Hadisenin yaşandığı sırada ABD destroyerinin, Rusya'nın Kaliningrad bölgesine 70 mil uzakta bulunduğu belirtildi. Rusya'ya ait olan Kaliningrad, Rusya ile sınırı olmayıp Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bulunan bölgedir.

Ocak ayında Rus-27 jeti, Karadeniz üzerinde ABD'nin casus uçağına 15 metre kadar yaklaşarak taciz etmişti.

ABD, Rus jetlerinin tacizlerini 'tehlikeli yaklaşma' olarak yorumlarken Rusya tarafı yaşananları rutin uygulama olarak görüyor.