Alparslan Çelik'in avukatı: Kimin vurduğunu nasıl ispatlayacaksınız?

210

Avukat Murat Üstündağ, müvekkili Alparslan Çelik hakkında, Rus pilotu öldürme suçundan takipsizlik kararı verildiğini doğruladı. Üstündağ, Rus pilotun ölüm sebebinin belirlenemeyeceğini ileri sürdü.

Sputnik Haber Ajansı İstanbul muhabiri Elif Örnek'in haberine göre, Türkiye'nin Kasım 2015'te düşürdüğü Rusya'ya ait uçağın paraşütle atlayan pilotunu, arkadaşlarıyla birlikte ateş ederek öldürdüklerini açıklayan Alparslan Çelik hakkında, bu suçtan takipsizlik kararı verildi.

Çelik'in avukatı Murat Üstündağ, Sputnik'e yaptığı açıklamada kararın kendilerine yeni tebliğ edildiğini bildirdi. Kararın gerekçesi hakkında bilgi veren Üstündağ, "Dosyadaki delillere göre savcı, Alparslan Çelik'in bu suçu işlemediği kanaatine vardı" dedi.

'Ölüm nedeni başka bir şey olabilir'

Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla düşürdüğü Rus savaş uçağından paraşütle atlayan pilotu öldürdüğü ileri sürülen ve bir süre önce Suriye’de savaştığı bir grup arkadaşıyla geldiği İzmir’de gözaltına alınan Alparslan Çelik.

Rus pilotun ölümünde sorumluluğun kendisine ait olduğu yönündeki ifadesine rağmen takipsizlik kararı verilmesini değerlendiren avukat Üstündağ, "Bu insan Türkmendağı'nın komutanı. Oradaki bir askerin yapmış olduğu herhangi bir olayda sorumluluk her zaman komutanlara aittir. Savcılık beş-altı madde üstünde durmuş. Ölüm sebebi kafatasındaki kırıklar da olabilir, iç kanama da olabilir, vücuduna isabet etmiş olan dört mermi de olabilir. YouTube'daki olay anını gösteren kamera görüntülerinde müvekkilimin bulunduğu yerle Rus pilotun havada göründüğü yer arasındaki uzaklık, oraya bir merminin gidemeyeceği mesafede" dedi.

'Silahın kime ait olduğunu nasıl ispatlayacaksınız?'

Alparslan Çelik'in ‘Hepimiz ateş edip öldürdük' sözleri hatırlatılan Üstündağ "500 kişinin birden silah sıktığını düşünün, dört merminin hangi silahtan çıktığını nasıl ispatlayacaksınız? Hadi o silahı ispatladınız da, o silahın kime ait olduğunu nasıl ispatlayacaksınız?" ifadelerini kullandı.