Rusya'da günün olayı: kapı kolunu koparan generale ceza yok

395

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Soçi'de askeriye için üretilen bazı araçları incelerken ilginç bir olay yaşandı ve açmak istediği aracın kapı kolu kırıldı.

Askeriye için üretilen araçları inceleyen Putin'e üzerine ağır silahlar yerleştirilebilen "Patriot" adlı cip tanıtıldığı esnada Rusya Savunma Bakanlığı'ndan General Aleksandr Şevçenko, aracın kapısını açmaya çalışırken kaba kuvvet kullandı ve arabanın kapı kolu elinde kaldı. Yaşanan kaza karşısında bozuntuya vermeyen Şevçenko, elinde kalan kapı kolunu ani hareketle arabanın koltuğuna attı ve incelemesi için Putin'i arka kapıya davet etti.

Kapı kolunun kırıldığı ve Putin'in de orada olduğu an, Rusya'da gün içerisinde en çok izlenen görüntü oldu. Daha sonra sosyal medyada kapı kolunu koparan General'e çeşitli cezalar verildiği söylendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kremlin söylentileri yalanlayarak, "Bu olaydan ötürü hiç kimse cezalandırılmamıştır. Abartmayın" diye ifade etti.

Kremlin Sarayı Sözcüsü Sergeyeviç Peskov, generale ceza verildiği iddiasına, "Gelin bu olay hakkındaki tepkileri abartmayalım. Arabanın kapı kolu koptu diye kimsenin cezalandırılması söz konusu değil. Kapı kolunun kopması tüm aracın kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Meseleye iyi niyetli ve esprili yaklaşıyoruz" diye yanıt verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri de konuyla ilgili yaptığı açıklamada kapının araç çalışmadığı zaman kilitlendiğini, bu yüzden General Şevçenko'nun kapıyı açamadığını ifade etmişti. Ancak olayın görüntüsünde ön kapı kolunun kopmasının ardından, aynı aracın arka kapısının zorlanmadan açıldığı görülüyor.

Konuyla ilgili Rusya'da sosyal medya sitelerinde birçok yorum, eleştiri ve espriler yapıldı.

İşte o kaza anı:

Kapının kolunu kıran, Rusya Savunma Bakanlığı zırhlı araçlar sorumlusu General Aleksandr Şevçenko