AK Partili Tayyar’ın “Rus uçağı düşürme” teklifine Rusya’dan tepki

543

AK Parti Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar’ın Rus CSKA Moskova Erkek Basketbol Takımı’nın dün Euroleague finalinde Fenerbahçe’yi yenerek şampiyon olmasının ardından attığı tweet tartışma konusu oldu.

Türkiye’nin sınır ihlali gerekçesi ile Rus jetini düşürmesi olayını hatırlatan Tayyar, “İnsanın bir Rus uçağı daha düşüresi geliyor!” tweetini paylaştı.

Rus basınında geniş bir şekilde yer alan Tayyar’ın tweeti Rus okuyucuların sert tepkisine neden oldu. Bir çok kullanıcı AK Partili vekili iki ülke arasında gerginliği artırmakla suçladı.

Duma’dan Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Leonid Kalaşnikov, “Bu sanırım akli dengesini kaybetmesinin işareti. Vatandaşa silah vermeden ya da sürücü belgesi vermeden önce psikolojik test yapılıyor. Bu milletvekilinin de akli dengesinin yerinde olup olmadığına bakılması lazım.” eleştirisi getirdi.

Tayyar’ın tweetinin 7 binden fazla retweet almasına dikkat çeken Rus basını 24 Kasım’da Türkiye’nin sınır ihlali yaptığı gerekçesi ile Rus jetini düşürmesi olayını yeniden haber yaptı.

resim tanımı girin

Bazı takipçiler ise aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski’nin uçak düşürme olayının ardından İstanbul Boğazı’nın ortasına atom bombası atarak oluşacak tsunami ile İstanbul’u yerle bir etme tehdidini hatırlattı.

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Franz Klintseviç de yaptığı açıklamada, Rusya’nın dengesiz açıklamalara gerekli cevabı vereceğini söyledi.

Interfax’a konuşan Klintseviç, “Biz sessiz kalamayız. Bu olaya karşı Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sert bir kınama açıklayacağına inanıyorum. Sivil toplum da gerekli cevabı vermeli. Akıl sağlığı sorunlu bir insan sanırım. Bu kişinin iktidar partisi milletvekili olabildiğine inanamıyorum.” tepkisini dile getirdi.

Türkiye 24 Kasım 2015’te Suriye sınırını ihlal ettiği gerekçesi ile Rus Su-24 savaş uçağını düşürmüştü. Pilotlardan biri kurtulurken, diğer pilot Oleg Peşkov yerden açılan ateş sonucu öldürülmüştü.

Gelişme sonrası Rusya, Türkiye’ye yönelik yaptırımları uygulamaya koydu. Rus turistlerin Türkiye’ye gitmeleri engellenirken, Türk vatandaşlarına yeniden vize uygulanmaya başladı. Rusya önümüzdeki hafta da Türkiye’den yaş meyve ve sebze alımını tamamı ile durdurabilecekleri uyarısında bulundu.