"Ünlü Türk işadamı casusluk suçlamasıyla Rusya’da hapiste" iddiası

1094

Rusya'nın muhalif dergilerinden The New Times'da görev yapan gazeteci Zoya Svetova kişisel Facebook sayfasında yazdığı bir bildiride, 72 yaşındaki Türk işadamı Ahmet Şahap Ünlü'nün casusluk suçlamasıyla tutuklandığını ve Moskova'da bir cezaevinde bulunduğunu iddia etti.

İddiayı göre Ahmet Şahap Ünlü 18 Mayıs tarihinde kaldığı otelde tutuklandı ve casusluk suçlamasıyla cezaevine gönderildi. Gazeteci Svetova tarafından ziyaret edilen işadamının çok yaşlı olduğu, kulaklarının iyi duymadığı ve işitme cihazının da kendisinden alındığı, rusça bilmediği ve kötü şartlarda kaldığı belirtiliyor. Ayrıca Ünlü'nün kanser tedavisi gördüğü, şeker hastaı olduğu ve kalp rahatsızlıklarının da oldu söyleniyor.

Türkiye Moskova Büyükelçiliği'ne ulaşmaya çalıştığını ancak başaramadığı söyleyen gazeteci, olaydan işadamının sadece kardeşinin haberdar olduğu, elçilikten ise kimsenin gelmediğini ifade ediyor.

resim tanımı girin

Fransa'da tedavi gören iş adamına doktorlar tarafından 1,5 yıl ömrü kaldığı ve bunun üzerinden 1,5 yıl geçtiği, bunun üzerine ise işadamının gazeteciye şöyle dediği belirtiliyor: "Ben SSCB zamanında Türkiye ve Sovyetler Birliği sınırını açtım. Şimdi iki ülke ilişkileri bozuldu. Eğer bu hapishanede ölürsem, ölümüm büyük bir siyasi skandal olacak. Beni suçladıkları şeyleri kabul etmiyorum. Bana kağıt kalem lazım. Çarşaf, yorgan ve matras nasıl yazılıyor bana gösterin. Yattığım yer çok kötü."

Ahmet Şahap Ünlü'nün 2004 yılında Tacik-Türk İş Konseyi Başkanlığı yaptığı biliniyor.

Gazeteci Zoya Svetova'nın Facebook sayfasındaki bildirisi: