Ukrayna, Türkiye’ye 3 bin polis gönderiyor

793

İstanbul’da gerçekleşen Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi’ne katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde Ukrayna polisinin Türkiye’de eğitimi konusunda anlaşma sağladı.

Görüşme ile ilgili facebook hesabından değerlendirmede bulunan Poroşenko, “İlk etapta bin 500 olmak üzere toplam 3 bin Ukraynalı polisi yakın zamanda Türkiye’de eğitim görecek.” dedi.

Karşılıklı tecrübe paylaşımı ve işbirliğinin çok yararlı olduğuna dikkat çeken Poroşenko, “eğit ve donat” programı çerçevesinde Türk emniyet teşkilatının, Ukraynalı polislerin ekipman desteği de vereceğini belirtti.

Serbest ticaret anlaşması öncelikli gündem

İki ülke liderinin öncelikli gündem maddelerinden birisi de serbest ticaret anlaşması çalışmaları oldu. Poroşenko ile Erdoğan, çifte vergilendirmenin önünü almak, karşılıklı yatırımları teşvik ve ekonomik işbirliği geliştirmek için serbest ticaret anlaşması müzakereleri yoğunlaştırma konusunda uzlaştı.

Ayrıca liderler, makine mühendisliği, uçak yapımı ve savunma sanayi alanında yeni projeler hakkında fikir alış verişinde bulundu.

Ukraynalıların, Türkiye’de vizesiz kalış süreleri de 60 günden 90 güne çıkartıldı.