Rusya, Türkiye’nin düşürdüğü uçağın öldürülen pilotu ile ilgili dava açıyor

490

Türkiye’nin sınırı ihlal ettiği gerekçesi ile düşürdüğü Rus savaş uçağı Su-24’ün öldürülen pilotu ile ilgili Moskova’da mahkeme kuruluyor.

Interfax’a açıklamada bulunan kaynak, “Yapılan ön araştırmalar sonucunda Rus askeri pilot Oleg Peşkov’un öldürülmesi olayı ile ilgili dava açılmasına karar verildi.” dedi.

Kaynak soruşturma ve mahkeme süreci ile ilgili çalışmaların başladığını söyledi.

Türkiye sınırını ihlal ettiği gerekçesi ile 24 Kasım’da Türk F-16’lar Rus savaş uçağını düşürmüş, pilotlardan biri Oleg Peşkov yerden açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Rus pilotun ölümünden sorumlu olduğu iddia edilen Alparslan Çelik hakkındaki takipsizlik kararı verilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Çelik hakkında verilen karara tepki göstererek mahkemenin bağımsızlığını yitirdiği suçlamasında bulunmuş ve kasten bir kişinin temize çıkarıldığını iddia etmişti.

Uçak krizi sonrası Türkiye’ye yönelik vizesiz seyahat uygulamasını askıya alan Rusya, seyahat acentelerinin Türkiye turu satmalarını yasakladı. Türkiye’den yaş meyve ve sebze alımını engelleyen Rusya, ticari ilişkileri de asgariye çekti.

Türkiye’den özür bekleyen Moskova, geniş çaplı inceleme yapılmasını ve tazminat ödenmesini istiyor. Angajman kurallarını uyguladığını savunan Ankara, Rusya’nın taleplerine olumlu cevap vermiyor.