Savçenko'ya takas edilen Rus esirler Kiev’den ayrıldı

150

Ukraynalı pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko'ya takas edilen iki Rus vatandaşı Kiev’den ayrıldı.

Rusya, Nadejda Savçenko'yu vererek yerine Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov’u Ukrayna'dan aldı. Rusya'nın gönderdiği uçağın Kiev yakınlarındaki Gostomel Havalimanı’ndan Rus vatandaşlarını alarak havalandığı bildirildi.

Moskova’dan kalkan ve Gostomel’e inen uçağın, Kiev’den kalkış ve Moskova’ya inişine ilişkin bilgiler açık radar kaynaklarda da yer aldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Savçenko'nun aynı şekilde getirilmesi için kendi uçağını Rusya'ya göndermişti.

Borsipol Havalimanı’da başta annesi ve kız kardeşi olmak üzere Savçenko’nun yakınlarının heyecanlı beklediği bildirildi.

17 Haziran 2014'te Donbass bölgesinde öldürülen Rus gazetecilerin cinayetinden sorumlu tutulan Ukraynalı bayan asker Nadejda Savçenko, Lugansk bölgesinde esir alınmıştı. Rusya'ya teslim edilen Savçenko, yargılanarak suçlu bulunmuştu.

Savçenko, 2014 yılının Ekim ayında düzenlenen parlamento seçimlerinde Yuliya Timoşenko’nun Anavatan Partisi’nden milletvekili seçilmişti.

Rus vatandaşı Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov 16 Mayıs 2015'te Ukraynalı askerler tarafından Dombass'ta yakalanmıştı. Ukrayna, Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov'un Rus askeri olduğunu savunurken Moskova, iddiaları yalanlamıştı. Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov, terör etkinliklerinde bulunduğu gerekçesiyle yargılanarak hüküm giymişti.