Rusya, Suriye’de IŞİD’in petrol kuyularını vurdu

124

Rus Su-34 savaş uçakları IŞİD’in Rakka’nın 42 kilometre güneybatısı Taura bölgesinde kaçak olarak işlettiği petrol kuyularını vurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada IŞİD ve diğer terör gruplarının Suriye’de petrol kaçakçılığı yaptığı ve operasyonların ilk gününden itibaren Rus jetlerinin hedefleri arasında yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada El Nusra Cephesi’nin ateşkesi provoke edecek şekilde ihlal ettiği, Suriye hükümet güçlerine yönelik Halep ve çevresinde saldırı gerçekleştirdiği belirtildi. Saldırılara hükümet güçleri tarafından karşılık verildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emri ile 15 Mart’tan itibaren Rusya, Suriye’de operasyona katılan askeri varlıklarının önemli bir kısmını çekmişti. Ancak Rusya’nın Hmeymim ve Tartus’ta bulunan askeri üsleri aktif olmaya devam ediyor. Rus savaş uçakları Suriye birlikleri ile birlikte terör karşıtı operasyonlarını sürdürüyor.

Ilımlı muhaliflerin El Nusra Cephesi’nin bulunduğu bölgelerden çıkmasını isteyen Moskova, önümüzdeki günlerde yeni bir operasyonun sinyalini verdi. Moskova, ateşkese uymayan grupların hedefleri arasında yer alacağı uyarısında bulundu.