Rusya’da ilk bedava araziler sahiplerini buldu

594

Rusya’nın Uzak Doğu Bölgesi'ni kalkındırmak ve bölgenin nüfusunu artırmak için halka ücretsiz arazi tahsis edilmesini öngören ‘Uzakdoğu hektar’ projesi kapsamında ilk araziler sahiplerini buldu.

Proje kapsamında Amur, Arharinskiy Bölgesi’nde verilen ilk ücretsiz toprakların sahibi bölgedeki arıcılar oldu.

Amur Bölgesi mülkiyet ilişkileri yetkilisi olan Sergey Hovrat, yeni proje kapsamındaki ilk 3 başvurunun bölgede uzun yıllardır arıcılık faaliyetinde bulunan vatandaşlar tarafından yapıldığını ve bir günden daha az süren resmi işlemlerin ardından arazilerin yeni sahiplerine verildiğini belirtti.

Başvuru yapan vatandaşlara 0,9’ar hektarlık araziler tahsis edildi. Hovrat’ın sözlerine göre ücretsiz arazi almak isteyen üç vatandaşın başvurusunun da işlem sürecinde bulunuyor.

Kalkınma projesinde pilot bölge seçilen Amur Bölgesi’nde toplam 500 hektar orman arazisi ve 50 hektar tarım arazisi yeni sahiplerini bekliyor.

Proje, öncelikle 1 hektar arazinin önce ücretsiz olarak kiraya verilmesini, eğer arazi 5 yıl boyunca verilen kişi tarafından değerlendiriliyorsa ücretsiz olarak kişinin mülkiyetine devredilmesini öngörüyor.

Projede 9 bölge yer alıyor

‘Uzakdoğu hektar’ kalkınma projesi kapsamında Rusya’nın 9 ayrı bölgesinde halka bedava arazi verilecek. Bu bölgeler ise şöyle: Kamçatka Bölgesi, Saha Cumhuriyeti, Primorsk Bölgesi, Habarovsk Bölgesi, Magadan Bölgesi, Amur Bölgesi, Sahalin Bölgesi, Yahudi Özerk Bölgesi ve Çukotka Özerk Bölgesi.