Rus hacker 33 milyon kişinin Twitter hesabını internette satışa çıkardı

175

Popüler mikroblog sitesi Twitter’ı hackleyen bir Rus hacker, 33 milyon kişinin Twitter hesabını ‘dark web’ olarak tabir edilen internet ortamında satışa çıkardı.

LeakedSource portalı tarafından duyurulan haberde Twitter’dan yapılan ilk açıklamada sorunun şirketin iç servislerinden kaynaklanmadığı, kullanıcıların mağduriyetini ortadan kaldırmak için çalışmayı sürdürdükleri belirtildi.

LeakedSource, Tessa88 rumuzunu kullanan Rus hackerın, Twitter’ın veri tabanına ulaşarak kullanıcılara ait e-posta adresleri, kullanıcı adları ve şifrelerini ele geçirdiğini açıkladı. Hacker, çaldığı bilgileri dark web ortamında 10 Bitcoin’e (5,8 bin dolar) satışa çıkardı.

Çalınan hesaplar arasında Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve şarkıcı Katy Perry’ye ait hesapların da yer aldığı ifade ediliyor.

Hackerın, internet tarayıcıları üzerinden kullanıcıların bilgilerini gizlice çaldığı ihtimali üzerinde duran Twitter yetkilileri, “Kullanıcılarımızın hesaplarını korumak için elimizden geleni yapıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

LeakedSource tarafından yapılan açıklamada ise 15 çalıntı hesabın test edildiği ve tüm hesapların çalıştığı bilgisi verildi. Portalda yer alan bilgilere göre çalınan hesapların büyük bir kısmını Rus kullanıcılara ait hesaplar oluşturuyor.