Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi değişti

415

Büyükelçiler kararnamesine göre Türkiye'nin yeni Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz oldu. Ümit yardım ise merkeze çekildi.

1 Ekim 2014 tarihinde Rusya Federasyonu nezdinde Büyükelçi olarak atanan Ümit Yardım'ın yerine 2013 yılında Brezilya nezdinde Büyükelçisi olarak atanan Hüseyin Diriöz getirildi.

Hüseyin Diriöz kimdir?

1956, İstanbul doğumlu olan Büyükelçi Hüseyin Diriöz, Tarsus Amerikan Koleji ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Yüksek Lisans eğitimini Virginia Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında tamamlamıştır.

1978 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlamış, Milletlerarası Siyasi İşler ve Çok Taraflı Siyasi İşler Dairelerinde çalışmıştır.

1982 yılında atandığı Kabil Büyükelçiliği’nde İkinci Kâtip ve Başkâtip olarak görev yapmış, bilahare 1984 yılında atandığı Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Başkâtip görevinde bulunmuştur.

1987-88 yılları arasında Roma’da NATO Savunma Koleji kursuna katılmış, 1988-89 yılları arasında ise NATO Askeri İşler Dairesi’nde Şube Müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

1989’da atandığı NATO Daimi Temsilciliği’nde Büyükelçilik Müsteşarlığı görevinde bulunan Büyükelçi Diriöz, 1993-96 yılları arasında NATO Sekretaryasında Uluslararası Memur olarak çalışmıştır.

1996 yılında Müsteşar Özel Müşavirliği görevini yürütmüş, 1997’de ise NATO Dairesinde Daire Başkanı görevinde bulunmuştur.

1998 yılında atandığı Vaşington Büyükelçiliğinde Elçi-Müsteşar olarak görev yapmasının ardından, 2000 yılında Enformasyon Daire Başkanlığına getirilerek Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olmuş ve bu görevi 4 yıl boyunca yürütmüştür.

2004-2008 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin Ürdün nezdinde Büyükelçisi olarak görev yapmıştır.

2008 yılında Orta Doğu Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Büyükelçi Diriöz, 2009 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Dışişleri Başdanışmanı olarak görevlendirilmiştir.

2010 yılında Savunma Politikası ve Planlamasından Sorumlu NATO Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirilen Büyükelçi Diriöz, bu göreve atanan ilk Türk olmuştur.

2013 yılında NATO’daki görevini tamamlayan Diriöz, aynı yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin Brezilya nezdinde Büyükelçisi olarak atanmıştır.

Büyükelçi Diriöz, evli ve iki çocuk babasıdır.