Rusya’da sahte içkiyle mücadele; votkada taban fiyat uygulaması yürürlükte

224

Rusya’da hükümet sahte alkol ürünlerinin önüne geçebilmek için ülkede çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Rusya Maliye Bakanlığı’nın 2 Haziranda kabul ettiği votkada yeni taban perakende satış fiyatı 13 Hazirandan itibaren yürürlüğe girdi.

Rusya’da 0,5 litre votka bundan sonra 190 rubleden (2,93 Dolar) daha ucuza satılamayacak. Rusya’da popüler alkol ürünleri arasında yer alan brendi ve konyak taban fiyatlarında ise değişikliğe gidilmedi.

Rusya’da votka taban fiyatı 1 Şubat 2015 yılında 185 Ruble olarak belirlenmişti, bu tarihe kadar ise 220 Rubleden daha ucuza satılamıyordu.

Öte yandan, sahte içkiyle mücadele için votkaya taban fiyat getirilmesi Rusya’da tartışma konusu oldu. Bazı uzmanlara göre votkaya taban fiyat getirilmesinin sahte içkinin önüne geçemeyeceği belirtiliyor.

Rusya’da votka tüketim vergisinde 2014 yılından bu yana değişiklik yapılmadı. 1 litre sek alkol için 500 Ruble (7,72 Dolar) tüketim vergisi alınıyor. Tüketim vergisinde indirim talep eden üretici firmalar, bu şekilde sahte içkinin önüne geçilebileceğini düşünüyor.