Putin, iki Ukrayna vatandaşını daha afetti

255

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da yargılanan Ukrayna vatandaşı Gennadiy Afanasyev ve Yuriy Soloşenko'yu afetti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Mayıs 2014'te "Kırım teröristleri" soruşturması çerçevesinde Gennadiy Afanasyev'i Simferopol'de gözaltına almıştı. Afanasyev 17 Aralık 2014'te 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bazı Rus silahlarının parçalarını Ukrayna'ya götürmek istediği gerekçesiyle gözaltına alınan 73 yaşındaki Askeri Yuriy Soloşenko'ya Kasım 2015'te 7 yıl hapis cezası verilmişti. Putin'in affı ile serbest kalan Gennadiy Afanasyev ve Yuriy Soloşenko, Ukrayna'ya geri dönecek.

resim tanımı girin

Serbest kalan iki Ukrayna vatandaşı Rusya'ya getirildi

Öte yanda serbest bırakılan Ukrayna vatandaşı Yelena Glişinskaya ve Vitaliy Didenko da Moskova'ya getirildi.

Yelena Glişinskaya, Nisan 2015'te bölücülük ve devlete ihanet suçundan gözaltına alınmıştı. Vitaliy Didenko ise Ukrayna toprak bütünlüğünü ele geçirme suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Daha önce ise Rusya, Ukraynalı pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko'yu iki Rus esir Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksander Aleksandrov'a takas etmişti.

17 Haziran 2014'te Donbass bölgesinde öldürülen Rus gazetecilerin cinayetinden sorumlu tutulan Ukraynalı bayan asker Nadejda Savçenko, Lugansk bölgesinde esir alınmıştı. Rusya'ya teslim edilen Savçenko, yargılanarak suçlu bulunmuştu.

Rus vatandaşı Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov 16 Mayıs 2015'te Ukraynalı askerler tarafından Dombass'ta yakalanmıştı. Ukrayna, Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov'un Rus askeri olduğunu savunurken Moskova, iddiaları yalanlamıştı. Yevgeniy Yerofeyev ve Aleksandr Aleksandrov, terör etkinliklerinde bulunduğu gerekçesiyle yargılanarak hüküm giymişti.