Orta Asya’nın en uzun demiryolu tüneli Özbekistan’da açıldı

412

Özbekistan Demir Yolları, Taşkent Bölgesi’ndeki Angren şehri ile Namangan Bölgesi’ndeki Pap şehirlerini birleştiren demiryolu projesini tamamladı. 123,1 km uzunluğundaki demir yolu Fergana Vadisi’ni ülkenin geri kalanıyla birleştiriyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Kamçik Geçidi’ndeki törende Angren-Pap demir yolunu ve 19,1 km uzunluğundaki demiryolu tünelinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, “Bu eşsiz tünel, yeni Çin – Orta Asya – Avrupa uluslararası transit demiryolu koridorunun en önemli bağlantı noktası olacak.” dedi.

Yapımına 2013 yılında başlanan demir yolu, yaklaşık 7 milyon kişinin yaşadığı Özbekistan’ın doğusunda bulunan Andijan, Namangan ve Fergana Bölgelerini ülkenin diğer toprakları ile birleştiriyor.

1,7 milyar dolara mal olan projenin giderleri Özbekistan Demir Yolları’nın bütçesinden ve uluslararası kredilerden sağlandı. Özbekistan proje kapsamında Çin Exim Bank’tan 350 milyon dolar kredi aldı. Özbekistan, Çinli China Railway Tunnel Group ile tünelin inşası için 455 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.