Rusya sıcak havalardan bunaldı: Milletvekilleri 2 saatlik siesta istiyor

86

İspanyolların meşhur öğle tatili siesta, Rusya'da da gündeme geldi. Bir grup milletvekili tarafından palamentoya getirilen yasa teklifinde öğle tatilini 2 saate kadar çıkarmak ve haftalık çalışma süresini 35 saate kadar indirmekten bahsediliyor.

Vladimir Jirinovski'nin genel başkanlığını yaptığı Rusya Liberal Demokrat Partisi (LDPR) milletvekilleri Vladimir Sısoyev, Anton İşenko ve İvan Suharev tarafından imzalanan yasa teklifine göre, yaz aylarında özellikle de sıcak öğle vakitlerinde insan organizması çok fazla yüke maruz kalıyor ve yoruluyor. Sinir ve sindirim sisteminde kan akışının yavaşlamasına sebep olan bu olayın ise uyuşukluk ve halsizliğe neden olduğu belirtiliyor.

Tekliften yer alan nedenler kapsamında, insanın biyolojik saatine göre uyandıktan 8 saat sonra yorgunluk hissetmeye başladığı ve öğleden sonra kısa süreli uykuların halsizliği azalttığı söyleniyor.

Rusya'da iş ve işçi güvenliği yasaları kapsamında sıhhi normlar ve kurallara göre ofis çalışanları 28 derecenin üzerindeki ortamlarda çalışıyorlarsa, çalışma süreleri kısaltılmalı. Her yarım derecenin çalışma süresini 1 saat kısalttığı yasaya göre, 30 derece ortamda çalışan bir işçi günde en fazla 5 saat, 32.5 derecelik bir ortamda ise en fazla 1 saat çalıştırılabilir. Bu yasalara göre Rusya'da iş verenler, işçileri için uygun çalışma ortamını sağlamalıdır. Aksi takdirde çalışanlarının çalışma sürelerini kısaltmak zorundadırlar.

resim tanımı girin