"Okumak istiyorsan, tesettürü çıkar" Rusya'da başörtülü öğrenciyi üniversiteye almadılar

606

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı faaliyet gösteren Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü'nde (MGIMO) ilginç bir olay yaşandı. Kayıt olmak için üniversiteye gelen tesettürlü öğrenciyi içeri almayan koruma görevlisi, "okumak istiyorsan, başörtüsünü çıkar" dedi.

Sosyal medya üzerinden kısa sürede yayılan skandal sözlere Rusya Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Rusya'da yüksek öğretim kurumlarında bu tip engellemelerin yapılamayacağını vurgulayan ve yaşanan olayı kınayan Bakanlık, "Rusya'da eğitim hakkı şunlardan bağımsızdır; ırk, milliyet, dil, köken, sosyal yada resmi statü, ikamet yeri, dine yaklaşımı, inanç, vb. Öğrencilerin nasıl görüneceğini üniversitelerin iç kuralları belirlemeli. Üniversite yönetiminin ise bu uygulamaları izlemesi gerekir." diye belirtti.

Вопиющее нарушение прав верующего! Моя сестренка - медалистка, окончившая школу на "5", подала документы на поступление в МГИМО, пришла на курсы по подготовке к вступительным экзаменам. Ее не пустили охранники, сказав, что есть распоряжение, что нельзя пройти в здание ВУЗа в хиджабе, тем более учиться. В уставе прописано, что нельзя в головном уборе...Я тут же прилетела на место разбираться с данной ситуацией. Фраза начальника охрана: Хочет учиться- пусть снимает хиджаб...У нас в институте в хиджабах не ходят.. Как вам?

Видео опубликовано Амина Шабанова (@amina_shabanova)

Ablası Amina Şabanova ile beraber MGIMO binasına giden öğrenciyi kapıdaki güvenlik görevlisi durdurmuş ve tesettürlü oldukları için binaya giremeyeceklerini söylemişti. Avukatı aracılığıyle Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a bir mektup yazan öğrenci ve ablası, başlarından geçen olayları anlattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da okullara tesüttürlü gelmek isteyenler için, "Bunun iyi bir yanı yok." demişti. Putin, "Rusya'nın hiçbir Müslüman coğrafyasında böyle bir gelenek hiçbir zaman olmadı." diye ifade etmişti.

Putin'in tesettür hakkındaki düşünceleri: