Rusya'da milyonlarca Müslüman Ramazan bayramını kutluyor

316

Rusya’da yaşayan milyonlarca Müslüman bu sabah camiilerde kılınan bayram namazıyla beraber Ramazan bayramını kutlamaya başladı. Başkent Moskova’da yaşayan yaklaşık 200 bin Müslüman şehirdeki camilere giderek bayram namazını eda etti. Kapalı alanların kapasitesi yetmediği için sabahın erken saatlerinde yolan çıkmasına rağmen birçok Müslüman sokaklarda namaz kıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla bu yıl hizmete açılan Moskova Merkez Camii’ne Özbek, Tacik, Türkmen, Kırgız, Tatar, Başkurt, İnguş, Çeçen ve diğer onlarca milletten Müslümanlar akın etti. Moskova Emniyet Müdürlüğü atlı polisler de dahil olmak üzere bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Gece 3:00’dan itibaren camiilerin etrafındaki cadde ve sokakları güvenlik nedeniyle trafiğe kapatıldı.

resim tanımı girin

RUS HALKININ DİLEĞİ, DÜNYADA BARIŞ

Camiiye gelen Müslümanlar duygularını MuhabirAjans kameralarına anlattı. Gece saat 00:00’dan beri camiide olduğu belirten Cemal Asimov, “Saat şuan 08:18 ve daha yeni camiden çıktım. Kendimi çok iyi hissediyorum, neler yaşadığımı size aktarmam çok zor. Her şey çok güzeldi. Şimdi kardeşime gidiyorum. Bayramı ailecek kutlayacağız. Yeğenlerimiz ve akrabalar masayı donatıp hep beraber oturuyoruz. Çok farklı özel geleneksel yemeklerimiz hazırlanıyor. Ben İranlıyım eşim Çeçen. Karışık güzel bir yemek kültürümüz var.” diye ifade etti.

resim tanımı girin

"BARIŞ İÇİNDE YAŞAMALIYIZ, HİÇ BİR YERDE SAVAŞ OLMASIN"

İnşaat sektöründe çalışan ve Tataristan’dan geldiğini belirten Rafael de bayramın Moskova’da çok güzel geçtiğini söyledi. Rafael, “Bugün Ramazan bayramı. Allah’a şükür her şey çok iyi. Çok kolay oruçlarımızı tuttuk. Misafirliğe gideceğiz bugün. İnsanlar da bize gelecek. Biz hepimiz sadece insanız, siyaset beni hiç ilgilendirmiyor. Barış içinde yaşamalıyız. Hiç bir yerde savaş olmamalı.” diye duygularını aktardı.

resim tanımı girin

"TÜRKİYE VE RUSYA’NIN TEKRAR YAKINLAŞMASI ÇOK İYİ OLDU"

İş adamı İldsu Timruçin Ramazan bayramıyla beraber ruhuna huzur geldiğini, çok mutlu olduğunu söylüyor. “Ramazan Bayramı çok güzel hisler veriyor. Birbirimizi kutluyoruz. Akrabalarımızla görüşüyoruz. Masayı donatıp arkadaşlarımızla yemek yiyeceğiz, birbirimizi kutlayacağız. Mutluluk ve güzellik dileyeceğiz herkese.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti, “Türkiye ve Rusya’nın tekrar yakınlaşması çok iyi oldu. Halkın ne suçu vardı ki? Bundan sonra barış içinde yaşayacağımızı umuyorum. Türkiye’ye saygım çok büyük. Politika bizim gibi insanları ilgilendirmez, onlar politikalarını yürütsün.”

resim tanımı girin

Sadaka dağıtarak ve misafirleri evine davet ederek bayramını geçirdiği ifade eden Baraev Rafael ise Moskova’da yaşadığı bayram havasını anlattı. “Mutluyuz. Her seferinde Allah’a daha yakın hissediyoruz kendimizi.” diyen Baraev, “Üç gün boyunca misafirlerimiz olacak. Onlara geleneksel Tatar mutfağı yemekleri ikram ediyoruz. Tüm dünya Müslümanlarının Ramazan bayramını kutluyorum. Mutluluk ve barış diliyorum. Umarım sevgi ve barış içerisinde yaşar herkes. Hiçbir savaşı istemiyoruz biz. Türkiye ve Rusya yakınlaşmasından çok memnunum. Müslüman ülkeler barış içinde yaşamalı. Savaş olmamalı.” diye hislerini aktardı.

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin

resim tanımı girin