Rusya'dan Türkiye'ye ilk charter uçuş iptal edildi

502

Kasım 2015'ten sonra Rusya'nın St. Petersburg kentinden Antalya'ya yapılması planlanan ilk charter uçuşu iptal edildi.

KATEKAVIA şirketine bağlı Azur Air'in saat 15.00'te St. Petersburg'dan Antalya'ya yapması planlanan ZF 8877 sefer sayılı chater uçuşu iptal oldu.

Fontanka sitesinin haberine göre, tatil turu satan Anex Tour ve havayolu şirketinin Rusya Sivil Havacılık Kurumu'ndan (Rosaviatsiya) gerekli izinleri almadığı için uçuş iptal edildi. Daha sonra Anex Tour, müşterilerine bilet farkını ödemek şartıyla düzenli uçuşla gitmeleri teklifinde bulundu.

Rus basınında yer alan haberlere göre ilk charter uçuşu 8 Temmuz'da Moskova'dan Antalya'ya olması gerekiyordu. Uçuşu yine KATEKAVIA'nın gerçekleştirecekti. Bu uçuşun yapılıp yapılmayacağı konusunda henüz bir bilgi yok.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Putin'e özür mesajı göndermesinin ardından iki lider telefon görüşmesi yaparak ilişkilerin normalleşmesi için anlaştıklarını duyurdular. Gelişmelerin ardından Putin, Türkiye'ye karşı uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması yönünde hükümete talimat verdi.

Sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürülen Rus savaş uçağının ardından Rusya, Türkiye'ye charter uçuşları iptal ederek tur satışlarını yasakladı ve vizeleri tek tarafları olarak kaldırmıştı.