ABD, iki Rus diplomatı sınır dışı etti

223

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, FSB güvenlik görevlisinin ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde bir ABD’li diplomata saldırdığı iddialarına karşılık olarak 2 Rus diplomatın sınır dışı edildiğini açıkladı.

Kirby, isimleri açıklanmayan Rus diplomatların 17 Haziran’da sınır dışı edildiğini, fakat konuyla ilgili kamuoyuna yeni bilgi verildiğini söyledi. Sınır dışı edilen Rus diplomatlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermekten kaçınan Kirby, “Saldırıya karşılık olarak iki Rus yetkiliyi sınır dışı ettik" ifadelerini kullandı.

6 Haziranda ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nde görev yapan bir Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlisinin elçiliğe girmek isteyen bir ABD’li diplomata fiziksel müdahalede bulunduğu iddiaları ortaya atılmıştı. İddialara cevap veren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ABD’li diplomatın bir CIA ajanı olduğunu ve ilk önce kendisinin güvenlik görevlisine saldırdığını söylemişti.

Kirby’nin sınır dışı açıklamasının ardından Rusya'nın ABD Büyükelçiliği'nin basın dairesi elçiliğin konuyla ilgili yorum yapmamayı tercih ettiğini ifade etti.