Rusya halkı Türkiye ile barışmaya hazır değil

999

Rusya’da vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşürülen Rus savaş uçağı ve pilotu için özür dilemesinden sonra Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi konusuna temkinli yaklaşıyor.

Rus Kommersant gazetesinin Rusya Kamuoyu Araştırma Fonu’nun (FOM) araştırmasına dayandırdığı haberine göre Rusya halkının yüzde 60’ı Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi konusunda Rusya’nın acele etmemesi gerektiğini düşünüyor. Rusların sadece yüzde 27’si Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesine destek veriyor.

Araştırmaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye tur satışları ve charter uçuşları yasağını kaldıran kararnameyi imzalaması konusunda Rusya halkı ikiye bölünmüş durumda. Halkın yüzde 42’si kararı doğru bulurken, yüzde 39’u yanlış olduğunu düşünüyor.

Rusların yüzde 58’i iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesini Türkiye’nin daha çok istediğini, yüzde 28’i her iki ülkenin de ilişkileri iyileştirmeyi her iki tarafın da istediğini belirtti. Halkın sadece yüzde 8’i ilişkilerin düzelmesi konusunda Rusya’nın daha istekli olduğu görüşünü savundu.

GIDA AMBARGOSU KONUSUNDA HALK İKİYE BÖLÜNDÜ

FOM’un araştırmasına göre Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı gıda ambargosu Rusya vatandaşlarının sadece yüzde 10’unu etkiledi. Halkın yüzde 84’ü gıda ambargosundan etkilenmediğini söyledi. Vatandaşların yüzde 41’i Türkiye’ye uygulanan gıda ambargosunun kaldırılmasının yanlış olacağını, yüzde 35’i ise bu kararın doğru olacağını belirtti.

‘PUTİN İSTEDİ DİYE HALK HEMEN KARAR DEĞİŞTİREMEZ’

“Son 6 ayda Rus basınında Türkiye hakkında çıkan haberler çok olumsuzdu” diyen FOM başkanı Aleksandr Oslon, sadece devlet başkanının aldığı bir kararla halkın Türkiye’ye karşı bakış açısının aniden olumlu yönde değişmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Oslon, “Eğer ilişkilerde her şey iyi giderse, halkın Türkiye hakkındaki olumsuz düşünceleri de geçmişte kalır.” dedi.

Ankete katılanların yüzde 14’ü Türkiye’ye gittiğini, yüzde 34’ü Türkiye’ye giden tanıdık ya da akrabasının olduğunu belirtti. Katılımcıların yarısı ise Türkiye’ye hiç gitmediğini ya da giden tanıdığının olmadığını ifade etti. Ayrıca ankete katılanların yüzde 23’ü yakın bir zamanda Türkiye’ye gitmek istediğini, yüzde 74’ü ise buna gerek olmadığını ifade etti.

‘TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERDEKİ DÖNÜŞ AŞIRI SERT OLDU’

Siyaset bilimci Mariya Lipman, Rusya – Türkiye ilişkilerindeki dönüşün aşırı sert bir şekilde gerçekleştiğini söyledi. Lipman, “Toplumun bakış açısının değişmesi için, Türkiye ile dost ilişkiler yürütüldüğü ve her şeyin geçmişte kaldığı yönündeki bilgilerin sürekli ve ısrarla vatandaşlara iletilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.