Rusya, Türkiye ziyaretlerini yasakladı; Rus vatandaşlar tahliye ediliyor

1392

Rusya Sivil Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), Türkiye'den dolu gelen uçakların boş olarak dönüş yaptığını açıkladı.

Rusya, darbe girişimi nedeni ve ülkedeki siyasi durumun netleşmesine kadar Türkiye ziyaretlerine geçici yasak getirdi. Alınan karar sonrası Rusya, Türkiye'de bulunan Rus vatandaşlarına ülkelerine dönmesi için çağrıda bulundu. Türkiye'de bulunan Rus vatandaşlar, hem Türk hem Rus havayolu şirketlerinin tarifeli uçaklarıyla ülkelerine geri götürülüyor. Rosaviatsiya'nın açıklamasına göre, Rusya'ya dolu gelen uçaklar, Türkiye'ye boş gönderiliyor. Geçici yasağa tüm havayollarının uyduğu belirtildi.

Türkiye'ye ziyaret yasağı, yıl sonuna kadar uzatılabilir

Normalleşme sürecine girilmesinin ardından Rusya, Temmuz ayından itibaren Türkiye tatil turlarına olan yasağı kaldırmıştı. Bu gelişme hem Rus hem de Türk turizmcilerin yüzünü güldürmüştü. Turizmciler kapsamlı turist akışının başlaması için gün sayarken uçak bulmakta problem yaşanacağı endişesi bile yaşadılar. Hatta havayolu şirketleri daha az talep edilen bölgelere uçuşları iptal etme seçeneklerini bile değerlendirdi. İlk Rus turistler, Antalya'da çiçek ve coşkuyla karşılanmıştı. Ancak Türkiye'deki son gelişmeler tüm bu güzel tablonun bozulmasına yol açtı.

Rosaviatsiya, Türkiye ziyaretlerine geçici yasak getirerek uçuşları iptal eti. Turizmciler daha sezonu açamadan kapatmak zorunda kaldı. Rus turistlere satılan turların paraları da geri iade edilmeye başlandı

Öte yandan turizm sektörü, Türkiye'deki siyasi istikrarsızlık ve güvenlik sorunu nedeniyle yasağın yıl sonuna kadar uzatılacağından endişe ediyor.

Türkiye'de yaklaşık 5 bin Rus turist var

Rusya Federal Turizm Ajansı'nın (Rosturizm) verilerine göre, bu zaman zarfında Türkiye'ye yaklaşık 5 bin Turist gitti. Turistlerin bin 200'ü toplu tur satışlarından oluşuyor.

16-17 Temmuz'da Antalya'dan Rusya'ya 280 Rus turistin dönüş yaptığı ifade edildi. Tatil süresi tamamlanmadan dönmek isteyen vatandaşların biletleri ceza uygulanmadan erken tarihe alınacak.

Ayrıca Türk Hava Yolu uçaklarıyla İstanbul'dan Rostov, Moskova, St. Petersburg, Krasnodar ve Mahaçkala şehirlerine de seferler yapıldı. Rus vatandaşların tahliyesi için Rossiya Havayolu şirketinin de seferber edildiği duyuruldu. Rossiya Havayolu şirketinin 350 Rus vatandaşını Moskova'ya götüreceği belirtildi.

Bilet paralarI iade ediliyor yada tarihleri erteleniyor

Rus Aeroflot ve Türk Hava Yolları'nın 20 Temmuz'a kadar satılan biletlerin parasını ceza uygulamadan müşterilerine iade edeceğini duyurdu. İade etmek istemeyenlerin bilet tarihleri ileri bir tarihe kadar ertelenecek. Aeroflot 20 Ağustos'a kadar erteleme yaparken Türk Hava Yolları 15 Ağustos'a kadar erteleyecek.