Ruslar, Erdoğan'ın özrü hakkında ne düşünüyor?

1400

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi (VTsIOM), Rus vatandaşlara düşürülen Su-24 uçağı ile ilgili Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özrü hakkındaki fikirlerini sordu.

VTsIOM'un anketine göre Rusların yüzde 79'u Erdoğan'ın çok geç özür dilediğini düşünüyor. Öte yandan Rusların yüzde 83'ü düşürülen Su-24 uçak olayından haberdar olduğunu ifade etti.

Ankete katılanların yüzde 61'i bu olayda Türkiye'nin kaybeden taraf olduğunu düşünürken yüzde 4'lük kesim ise kaybeden tarafın Rusya olduğunu belirtti.

Vatandaşların yüzde 43'ü Türkiye'ye karşı uygulanan yaptırımları yeterli bulurken yüzde 42'si yetersiz buldu. Halkın yüzde 71'ne göre ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye'nin daha fazla adımlar atması gerektiğini düşünüyor.

2-3 Temmuz'da yapılan ankete 130 yerleşim bölgesinden bin 600 kişi katıldı.

Kasım 2015'te Rus Su-24 savaş uçağı, Türkiye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk jetleri tarafından düşürülmüştü. Paraşütle atlayan pilotlardan Oleg Peşkov, ise bölgede çatışan gruplar tarafından öldürülmüştü. Bu gelişmelerin ardından Rusya, Türkiye'ye karşı ekonomik yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Haziran sonunda Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e özür mesajı gönderdi. İlk adımın atılmasından sonra Rusya, Türkiye'ye tatil tur satış yasağını kaldırmıştı. Diğer yaptırımların kaldırılması ile ilgili her iki ülke arasındaki görüşmeler devam ediyor.