Rusya Gazeteciler Birliği: Sputnik’e erişim engeli kaldırılsın

270

Rusya Gazeteciler Birliği Sekreteri Rafael Hüseyinov, Türkiye'deki Sputnik’e yönelik erişim engelinin kaldırılması çağrısı yaptı. Hüseyinov, “Biz sadece Rus turistlerin Türkiye’ye tatile dönmelerinden değil, aynı zamanda Türkiye’de Rus basınına yönelik kısıtlamaların da kaldırılmasından yanayız” dedi.

Sputnik’e konuşan Hüseyinov, “Biz Rus gazeteciler Moskova-Ankara ilişkilerinin bozulmasından büyük endişe duyduk, huzursuz olduk. Bugün Rus-Türk barışının sağlanması biz gazetecileri de memnun etti. Fakat biz sadece Rus turistlerin Türkiye’ye tatile dönmelerini değil, aynı zamanda Rus basınına yönelik kısıtlama ve yasakların kaldırılmasından yanayız. Bu bağlamda Sputnik haber ajansına uygulanan erişim engelinin davem etmesi bizleri rahatsız ediyor. Rusya Gazeteciler Birliği olarak, ilgili Türk mercilerinden bu konuda gerekeni yapmalarını istiyor ve onları erişim engelini kaldırmasına davet ediyoruz. Türkiye'nin bu konuyu çözmesini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de nisan ayında Sputnik’e erişim engeli getirilmiş, ardından da Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Tural Kerimov’un Türkiye’ye girişi yasaklanmıştı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bu kararın ulusal güvenlik nedeniyle alındığını belirtmişti.