Ruslar Türkiye’de yaşanan olaylara nasıl bakıyor?

1369

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin (VTsIOM) yaptığı araştırmaya göre, Rusların Türkiye’de yaşanan darbe girişimi ve sonrasında yaşanan olayları yakından takip ettiğini, Ankara yönetimine güvenmediğini ve kınadığını ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre Rusya vatandaşları Türkiye’deki olaylara kayıtsız kalmadı. Rusların yüzde 60’ının Türkiye’de yaşanan olayları takip ettiği, yüzde 16’sının olayları yakından takip ettiği ve yüzde 44’ünün ise zaman zaman Türkiye hakkında bilgi edindiği belirtildi. Halkın yüzde 39’u ise Türkiye’de yaşananlarla ilgilenmediğini ifade etti.

Ankette ayrıca Türkiye yönetiminin Rusların çoğunda negatif hisler uyandırdığı ortaya çıktı. Buna göre Rusya vatandaşlarının yüzde 24 Türkiye yönetimine güvensizlik, yüzde 14’ü hüsran, yüzde 12’si kınama ve yüzde 10’u da sempati duyuyor. Rusların üçte biri ise Türkiye yönetimine karşı kayıtsız kalıyor.

Ruslara göre darbe girişiminin planlayıcısı kim?

Araştırmaya göre Rusya halkının yüzde 19’u 15 Temmuzda Türkiye’de meydana gelen darbe girişiminin Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu düşünüyor. Halkın yüzde 17’si darbe girişiminin planlayıcısının batılı özel kuvvetler olduğunu, yüzde 12’si Türkiye Cumhurbaşkanlığı’na bağlı organizasyonlar olduğunu, yüzde 12’si ise radikal İslamcılar olduğunu düşünüyor. Rusların yüzde 36’sı ise bu konuda bir fikri olmadığını ifade ediyor.

Ankete göre Rusların yüzde 67’si Rusya’nın Türkiye’deki darbe girişimi olayında tarafsız olması gerektiğini ve yüzde 14’ü Türkiye Cumhurbaşkanı’nın desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Muhaliflere destek verenlerin oranı ise sadece yüzde 3.

Rusya bu dönemde ne yapmalı?

Ankete katılan Rusya vatandaşları, Türkiye’nin iç siyasi sorunları olduğu bu dönemde Rusya’nın nasıl bir politika izleyeceği konusunda görüş ayrılığı taşıyor. Rusların yüzde 36’sı Rusya’nın bazı iddialardan vazgeçerek Türkiye ile ilişkileri düzeltmesi gerektiğini, yüzde 39’u ise Rusya’nın taleplerini yerine getirmesi amacıyla Türk hükümetine yapılan baskıların daha da sertleştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Her 4 Rus’tan biri ise bu konuda görüş bildirmekten kaçınıyor.

23-24 Temmuz tarihlerinde Rusya’nın 46 farklı bölgesinde yapılan kamuoyu araştırması toplamda 1600 Rusya vatandaşının katılımıyla gerçekleşti.

Cüneyt Çelebi, Moskova, Cihan