Türkiye'de rahatsızlanan Atambayev Moskova'ya gitti

860

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da uçağa binmek üzereyken rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, doktorların tavisyesiyle Moskova'ya götürüldü.

Hürriyet'in haberine göre New York'taki BM Genel Kurul Toplantısı'na katılmak için İstanbul'dan uçağa bineceği sırada rahatsızlanan Atambayev (60), göğüs ağrısı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede tedavi gördükten sonra, dinlenmek üzere Çeşme'deki bir otele geçmişti. Kırgız liderin, sağlık sorunları nedeniyle Eylül sonuna kadar da Türkiye'de kalacağı bildirilmişti.

Ancak Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Atambayev'in, Rusya'nın daveti ve uzman doktorların tavsiyesi üzerine Moskova'ya gittiği" belirtildi.

Çavuşoğlu'nun darbe iddialarına "absürt" demişti

Türkiye'de bir müddet tadavi gören Atambayev'i Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil hiçbir yetkili ziyaret etmedi.

15 Temmuz darbe girişiminde kısa bir süre sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir televizyona yaptığı açıklamada, "Kırgızistan'da bir darbe olursa bunu FETÖ yapar. Orada da devletin kurumlarına sızmışlar. Arayıp devlet yetkililerine söyledik" demişti. Bunun üzerine Atambayev, "Şayet kendileri bu kadar akıllıysa, o zaman neden kendi ülkelerindeki darbeyi zamanında fark edemediler." diye cevap verdi.

Atambayev ayrıca Ankara'nın Fethullah Gülen'le bağlantılı olduğunu belirttiği liselerin, Kırgızistan Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayladığı eğitim programına göre faaliyet gösterdiğini söylemişti.

resim tanımı girin