Erdoğan ve Gaynuddin İstanbul'da buluştu

379

Rusya Müslümanları Dini İdare ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen 9. Avrasya Din Şurası'na katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fotoğraf çekiminde Gaynuddin'in yanında durarak poz verdi.

Konuşmasına Rusya ve Türkiye arasında yeniden kurulan sıcak ilişkiyi hatırlatarak başlayan Gaynuddin, liderliklerinden dolayı Erdoğan ve Putin ikilisinden övgüyle bahsetti. Gaynuddin, "İki liderin (Putin, Erdoğan) kararlılıkları ve hikmetleri sayesinde halklarımız arasındaki ortaklık seviyesi çok daha yüksek seviyelere çıkıyor." dedi.

Putin'in Türki Cumhuriyetlere çok önem verdiğinden bahseden ve iki liderin dün hikmetli bir karar aldığını belirten Gaynuddin, "Siz, (Erdoğan) Allah'ın izniyle Rusya ile işbirliğini yeniden başlattınız. Rusya Müslümanları, iki ülke arasında her zaman köprü olmuşlardır. Zor günlerde de dostluktan geri adım atmadık. İstenmeyen soğuk dönemde Rusya Müslümanları olarak Rabbimize duacı olduk." dedi.

resim tanımı girin

Gaynuddin, Türkiye-Rusya ilişkilerinin bugün beyaz sayfayla tekrar başlamasını Rusya Müslümanlarının tüm kalpleriyle desteklediklerini söyledi.

Gaynuddin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ve politikalarını öven konuşmalarına kayıtsız kalmayan Erdoğan ise toplantının ardından fotoğraf çekiminde jest yapıp, onlarca kişi arasında Ravil Gaynuddin'in yanında durarak poz verdi.

resim tanımı girin

resim tanımı girin