Ruslar yeni bir dünya savaşı çıkmasından korkuyor

400

Rusya bağımsız araştırma şirketi Levada Center’ın yaptığı ankete göre Rusların yüzde 52’si, Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’de düzenlediği hava operasyonlarına olumlu yaklaşıyor. Halkın yarıya yakın bir kısmı bu operasyonların yeni bir dünya savaşına sebep olmasından korkuyor.

Ankete göre Rusya halkının yüzde 26’sı Rusya’nın hava saldırılarına onay vermezken yüzde 23’ü ise bu konuda bir fikre sahip olmadığını belirtiyor.

Araştırma sonuçlarına göre vatandaşlarının yüzde 49’u Rusya’nın Suriye’deki duruma müdahale etmeye devam etmesi gerektiğini belirtirken, yüzde 28’i ise Suriye’deki krizin çözümünde Rusya’nın rol almaması gerektiğini ifade ediyor.

Levada’nın çalışmasına göre halkın yüzde 32’si Suriye’deki hava saldırılarının uluslararası arenada Rusya’ya olan tutumu olumsuz etkilediği görüşünü taşıyor. Yüzde 21’i ise tam tersi yönde görüş belirterek bu saldırıların Rusya ile olan ilişkileri iyileştirdiğini ifade ediyor.

Rusların yüzde 48’i şu anda Rusya ve Batılı ülkeler arasında tırmanan gerilimin yeni bir dünya savaşına dönüşmesinden korkuyor. Yüzde 42’si ise böyle bir korkuları olmadığını belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 82’si Suriye’de yaşananları sürekli takip ettiğini söylüyor.