Rus basını: Türkiye tüm muhalif medyayı yok etti

297

Rusya'nın en popüler haber sitelerinden biri olan "meduza.io" 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türk hükümetinin muhalif basına uyguladığı müdahaleyi anlattı.

"Türkiye tüm muhalif medyayı yok etti. Tutuklanan gazetecilerin akıbetini kimse bilmiyor. Yargılanmaları halen başlamadı" başlığıyla yayınlanan yazıda, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Türk hükümetinin muhalif yayın organları üzerinde ciddi baskılar kurduğu, binlerce gazeteci-yazarın işsiz bırakıldığı yazıldı.

Son olarak 31 Ekim sabahı Cumhuriyet gazetesine polisler tarafından baskın yapıldığını ve 13 kişinin göz altına alındığını hatırlatan Meduza, 15 Temmuz darbe girişimini organize etmekle suçlanan Vaiz Fethullah Gülen'in destekçisi oldukları suçlamasıyla birçok insanın tutuklandığını belirtti.

Türkiye'de 15 Temmuz sonrasında toplamda 186 basın-yayın kurumunun kapatıldığı, 2 bin 500 kişinin işten kovulduğu, 133 gazetecinin tutuklandığı ve tutuklanan insanlarla ilgili ne tür gelişmeler yaşandığını kimsenin bilmediğini, uzun bir süre geçmesine rağmen halen bir çoğunun mahkemeye dahi çıkarılmadığı ifade edildi.

Yazının devamı şöyle:

Türkiye'de 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü başarılı bir şekilde engellendi. Recep Erdoğan başkanlığındaki ülke yönetimi gücü elinde tutmayı başardı. Türk hükümeti darbenin sorumluluğunu "Hizmet" hareketine ve Vaiz Fethullah Gülen'e yükledi. Başarız darbe girişiminin ardından, Gülen ile alakalı -doğru veya değil, tüm ülkede kitlesel tutuklamalar ve işten atılmalar başladı. 34 bin kişi tutuklandı, 105 binin üzerinde insan işten çıkarıldı. Tutuklamalar ve işten çıkarmalar birçok farlı alana etki etti; hakimler, askerler, öğretim görevlileri, öğretmenler, cezaevi memurları, polisler ve gazeteciler gibi.

Çizgi film kanalı bile kapatıldı

Türkiye'de kapatılan TV kanallarına da değinilen yazıda, IMC TV'nin yalnızca Kürt yanlısı yayın yaptığı için kapatıldığı, çocuk kanalı olarak bilinen ve sadece Kürtçe çizgifilm yayını yapan Zarok TV'nin de yayınlarına son verildiği belirtildi.

133 gazeteci tutuklandı, 2 bin 500 kişi işten çıkarıldı

Tutuklananların ve işten çıkarılanların Gülen ve PKK ile ilişkili olmakla suçlandığı belirtilen yazıda henüz bir kişinin bile mahkeme sürecinin başlatılmadığını yazıldı. Hapisteki gazetecilerin durumu hakkında Türk basınında hiçbir bilginin yer almadığı vurgulanıyor.

31 Ekim'de yeni bir dalga geldi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu da dahil gazetenin 11 çalışanının göz altına alındığı ve bu gazetenin 1924 yılında beri Türkiye'de yayın yapan en eski gazete olduğu ifade ediliyor. Cumhuriyet Gazetesi'nde göz altına alınanlar için yapılan suçlama da yine aynı; Gülen ve PKK ile ilişki.

Havuz, medyaya baskıyı kabul etmiyor

Yazıda, Sabah Gazetesi muhabiri Faruk Erdem'in de konuyla alakalı sözlerine yer verildi. Erdem, Meduza'ya yaptığı açıklamada, Türkiye'de medyaya baskı olmadığını söylüyor ve ekliyor, "Türkiye'de sadece terörizm ile ilişkili yayın organları kapatıldı. Geri kalan hepsi özgürce işlerini yapmaya devam ediyor. Kimse kimseye bir baskı uygulamıyor."