Putin'den hükümete: Rusya vatandaşlığı alınmasını zorlaştırmayın

1989

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümete kolay vatandaşlık verilmesi konusunda çağrıda bulundu.

Özellikle eski Sovyetler Birliği ülkeleri vatandaşlarına Rusya paraportu verilirken bürokrasinin azlatılması konusunda gerekli kararların alınması gerektiğini söyleyen Putin, "Bu konuda hükümete birçok kez söyledim. Özellikle eski Sovyetler Birliği ülkeleri vatandaşlarına ve belirli bazı kategorideki insanlara Rusya pasaportu verilirken minimum bürokrasi uygulanmalıdır" dedi.

St. Petersburg şehrinde gerçekleştirilen Kültür, Sanat ve Rus dili konseyi ortak oturumunda konuşan Putin, sanatsal yeteneği olan insanlara vatandaşlık verme konusunda ayrıcalık tanınması fikrini de destekledi.

"10 milyondan fazla kaçak insan var"

Putin ayrıca ABD'de olduğu gibi Rusya'da da, yarı legal veya illegal durumda 10 milyondan fazla insanın yaşadığını söyledi. Halk arasında bunun bir endişe oluşturabileceğini, tahripler gerçekleştirebileceğini hatırlatan Putin, bunu düzene sokmak için gerekli kararların alınması tavsiyesinde bulundu.

Aynı sorunların registratsiya (oturum izni) için de geçerli olduğunu belirten Putin, "Propiska (ikametgah) iptal edildi. Anayasa bunu yasaklıyor. Ama artık bir düzen olması gerekiyor" dedi.