Ruslar mutlu, ancak Sovyetler’in dağılmasından dolayı üzgün

366

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin (VTsIOM) anketine göre Rusların yüzde 81’i mutlu olduğunu ifade ediyor. Rusya bağımsız araştırma şirketi Levada Center’ın yaptığı araştırmaya göre ise Rusların yüzde 56’sı Sovyetler Birliği’ni (SSCB) geri istiyor.

VTsIOM’un araştırmasına göre her 5 Rus vatandaşından biri hayatından mutlu olduğunu ifade ediyor. Şirketin daha önce yaptığı anketlere göre kendini mutlu hissedenlerin oranı son 2 yıldır yüzde 80’in altına düşmüyor.

Araştırmaya göre gençler ve üst gelir grubu insanlar, yaşlı ve daha düşük gelir grubuna ait insanlara göre kendini daha mutlu hissediyor.

Sosyologlar, mutlu bir hayat için Rusların geleneksel değerleri ön sıralarda tuttuğunu ifade ediyor. Ankete göre Rusları mutlu eden faktörler arasında en önde yüzde 20 ile aile gelirken, bunu yüzde 20 ile çocuk, yüzde 14 ile iyi bir iş ve yüzde 13 ile sağlık takip ediyor.

Rusya vatandaşlarının büyük bir kısmı kendini mutlu hissetmesine rağmen anketler Sovyetler Birliği’ne özlemin sürdüğünü gösteriyor. Levada Center’ın araştırmasına göre Rusya halkının yüzde 56’sı SSCB’nin yıkılmasından dolayı üzgün olduğunu ifade ediyor. Vatandaşların yüzde 51’i ise SSCB’nin yıkılmasının önlenebileceğini söylüyor.

Rusların yüzde 29’u SSCB’nin yıkılışının kaçınılmaz olduğunu ifade ederken, yüzde 28’i birliğin dağılmasından dolayı üzüntü yaşamadığını belirtiyor. Ankete göre Rusya vatandaşlarının sadece yüzde 12’si SSCB’nin eski haliyle yeniden kurulması fikrine sıcak bakıyor.