Karlov suikastini fotoğraflayan Özbilici'ye yılın basın fotoğrafı ödülü

91

2017 Dünya Basın Fotoğrafı ödülüne Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a düzenlenen saldırı sırasında çektiği fotoğraf nedeniyle Associated Press'in foto-muhabiri Burhan Özbilici layık görüldü.

DW Türkçe'nin haberine göre Hollanda merkezli Dünya Basın Fotoğrafı Vakfı (World Press Photo) tarafından yapılan açıklamada, Associated Press (AP) muhabiri Burhan Özbilici'nin 19 Aralık'ta Ankara'da sergi açılışı sırasında Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'ne düzenlenen saldırı sırasında çektiği fotoğrafın layık görüldüğü belirtildi.

Vakıf açıklamasında, jüri üyelerinin Özbilici'nin saldırgan ve Rus Büyükelçi'nin görüldüğü fotoğrafının, "Zamanımızın nefretini gösteren çok etkileyici ve sarsıcı bir fotoğraf' olması sebebiyle 2017 Dünya Basın Fotoğrafı ödülüne layık görüldüğü ifade edildi.

Jürinin 80 binden fazla fotoğraf arasından seçim yaparak Özbilici'nin fotoğrafında karar kıldığı bildirildi.

Burhan Özbilici 19 Aralık'ta Ankara'daki sergi açılışına katılmış, bu sırada Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından silahlı saldırı düzenlenmişti. Özbilici saldırıyı dakika dakika fotoğraflarıyla görüntülemişti.

Saldırının ardından Türk basına verdiği demeçte, “Birbirini izleyen silah sesleri geldi ve panik oluştu. Büyükelçinin bedeni yere düştü, benden birkaç adım öteye. Üzerinde hiç kan göremedim. Sırtından vurulmuş olabileceğini düşündüm. Ne gerçekleştiğini anlamam birkaç saniyemi aldı. Bir adam önümde ölmüştü, bir hayat gözlerimin önünde yitip gitmişti” diye konuşmuştu.

resim tanımı girin