100 bin dolar yatırımla Ukrayna vatandaşı olabilirsiniz

3110

Ukrayna hükümetinin yeni aldığı karara göre, ülke ekonomisine 100 bin dolarlık yatırım yapan herkes Ukrayna vatandaşı olmaya hak kazanacak.

Göçmenlik konularıyla ilgili hazırlanan yasaya göre 2017 yılında toplam 3 bin 963 kişiye 'Ukrayna'ya göç edebilir' kontenjanı verildi. Bu kotanın 2 bin 200 kişilik kısmı Ukrayna vatandaşıyla evlenen veya Ukrayna'da çocuğu doğanlar için ayrıldı. Ukrayna'da yakın akrabası olanlar için ise bin 100 kişilik kota oluşturuldu. Ayrıca 558 kişilik kota da eskiden Ukrayna vatandaşı olup, tekrar dönmek isteyenler için açıldı.

Bilim ve kültür alanında faaliyet gösteren insanları, Ukrayna'nın çıkarlarına cevap veren kişiler ve ülke ekonomisine 100 bin Amerikan doları (en az) yatırım yapanlar herhangi bir kotaya tabi tutulmadan Ukrayna vatandaşlığı alabilecek. Bu üç kategori için herhangi bir sayı sınırlaması bulunmuyor.

Yeni aldığı kararla Ukrayna, 'yüksek nitelikli uzman ve işçi' sınıfı kategorisi kaldırdı. Bu sebeple Ukrayna vatandaşlığına başvuru izni artık yok.

Selim Saygıner, Moskova, Haberrus