Putin karşıtı eski Rus milletvekili, Kiev'de sokak ortasında öldürüldü

303

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma eski milletvekili Voronenkov, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Kiev polisinden yapılan açıklamaya göre, Voronenkov ve beraberindekiler şehir merkezindeki bir otele giriş yaparken üzerlerine ateş açıldı. Silahlı saldırıda eski Rus milletvekili Voronenkov'un yaşamını yitirdiğini belirten polis, saldırıda Voronenkov'un koruması ve saldırganın yaralandığını söyledi. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko suikastten Moskova yönetimini sorumlu tutan bir açıklama yaptı ve “devlet terörü” ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Kiev yönetiminin olayla ilgili henüz soruşturma tamamlanmadan suçlamalarda bulunmasına dikkat çekti:

“Ukraynalı yetkililerin ve Ukrayna medyasının tavrına baktığımızda olayın ardından bir saat bile geçmeden hemen Rusya Federasyonu’nu suçladıklarını görürsünüz. Bu yaklaşım cinayetle ilgili ön yargısız ve objektif soruşturmayı imkansız kılıyor.”

45 yaşındaki Voronenkov, kendisi gibi milletvekili olan eşiyle birlikte geçtiğimiz yıl Ukrayna’ya kaçmış ve bir süre önce de Ukrayna vatandaşlığı almıştı.

Voronenkov, Rus istihbaratından baskı gördüğü için ülkesini terk etmek zorunda kaldığını öne sürmüştü.

resim tanımı girin

Haberrus