Rusya'da muhalif lider Navalnıy ve 500'den fazla destekçisi gözaltına alındı

150

Rusya'da yolsuzlukları protesto çağrısı yapan muhalif lider Aleksey Navalnıy, başkent Moskova'da çoğunluğunun gençlerden oluştuğu 500'den fazla destekçisiyle beraber gözaltına alındı.

Dün, ülke genelinde son 5 yılın en büyük protestolarına binlerce kişi katıldı. Gözaltına alınan Navalnıy bugün yargıç karşısına çıktı. Navalnıy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bizim de onları dava edeceğimiz zaman gelecek. Ve o zaman adil olacak" dedi.

Navalnıy Pazar günü başkent Moskova'da, gösterilere giderken bir metro durağı yakınında polis tarafından gözaltına alınmıştı. Muhalif liderin polis aracına bindirilmesi sırasında protestocularla güvenlik güçleri arasında arbede yaşanmıştı.

ABD ve AB'den kınama

Rusya polisinin göstericilere karşı sert tavrı Batı'da eleştiri konusu oldu.

Gözaltıları kınayan ABD ve AB, göstericilerin derhal serbest bırakılmalarını istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, göstericilerin gözaltına alınmasını "demokrasiye hakaret" olarak nitelendirdi.

Toner "Rusya hükümetine barışçıl göstericileri acilen serbest bırakması çağrısında bulunuyoruz. Alexei Navalnıy'nin gözaltına alınmış olmasından da rahatsızlık duyuyoruz" dedi.

AB'den de Pazartesi sabahı benzer bir açıklama geldi.

Kremlin: Gösteriler provokasyon

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov ise gösterileri "provokasyon" olarak niteledi ve "izinsiz gösterilerde organizatörlerin gençleri sokağa dökmek için onlara para ödediklerini" öne sürdü.

Dimitri Peskov, yetkililerin eylemcilerin insanların gelecekte yasaları ihlal etmeye teşvik edecekleri endişesi taşıdıklarını da belirtti. Peskov buna karşın gösteriye katılan insanları dinleyeceklerini de söyledi.

Peskov, ABD ve AB'nin göstericileri serbest bırakma çağrılarını da reddetti.

Haberrus