Kremlin'den Rusya'daki ilkokullarda başörtüsüne yorum

508

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Federasyonu'ndaki ilköğretim okullarında başörtüsü takılması konusunda konuştu. Kremlin'in bu konuda tek bir yaklaşımı olmadığını belirten Peskov, "bu soru federal seviyede veya bölgelerin insiyatifine bırakılarak çözülebilir mi buna bakmak lazım" diye ifade etti.

Peskov şunları söyledi: "Bu daha ziyade düzenleme meselesi, bu federal seviyede çözülebilir mi, veya burada bölgesel yönetimlerin sorumluluğunda bazı paylar var. Ama şuanda Kremlin'in bu konu hakkında tek bir yaklaşımı yok. Kuşkusuz Rusya çok uluslu, çok dinli bir ülke. Cumhurbaşkanı da (Putin) birçok kez Rusya'nın gücünün buradan, yani çok dinli ve çok uluslu olmaktan geldiğini söylemişti. Ama Rusya aynı zamanda, laik, ve bu da anayasamızla güvence altına alınmış bir ülkedir.

Çeçenistan 'okullarda başörtüsü takılabilir' kararı aldı

Rusya'ya bağlı Çeçenistan'da bugün, okullarda başörtüsü takılabilmesiyle ilgili bir karar alındı. Alınan karara göre Çeçenistan'daki ilkokul öğrencileri gelenek ve dinlerine göre istedikleri farklı kıyafet veya aksesuarları giyebilecek.

resim tanımı girin

Rusya'daki okullarda başörtüsü yasak

Rusya Eğitim Bakanı Olga Vasilyeva, Rusya'daki okullar tesettür giyime karşı. Rusya'da öğrencilerin okula herhangi bir dini elbise, başörtüsü veya tesettürlü şekilde gelemeyeceğine dair yargıtayın aldığı karar var.