Türkiye sınırında patlayıcılarla yakalanan Rusya vatandaşı tutuklandı

355

Türkiye’de daha önce Suriye sınırında üzerinde 1.5 kilogram patlayıcı, iki el bombası ve patlayıcı can yeleğiyle yakalanan Rusya vatandaşı Camalali Haciyev hakkında tutuklama kararı verildi.

Türkiye Genelkurmay Başkanlığı geçen hafta Kilis-Suriye sınır kapısında üzerinde terör saldırısı için tasarlanmış 1.5 kilogram patlayıcı ile yakalanan Çeçenistan uyruklu bir Rusya vatandaşını gözaltına aldığını duyurmuştu. Şüpheliyle beraber aynı grupta yer alan 9 erkek, 4 kadın ve 4 çocuk olmak üzere 17 Suriye vatandaşı tutuklanmıştı.

Kolluk kuvvetlerinin verdiği bilgiye göre, 29 yaşındaki Hacıyev sınırda inşa edilen beton duvarın altındaki bir tünelden Türkiye’ye girmeye çalışırken İnanlı köyü yakınlarında güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

Haciyev, sorgulama sırasında iki yıl önce DAEŞ saflarına katıldığını ve ardından Suriye’ yi terketmek istediği sırada yaralandığını açıkladı.

Haciyev terör örgütü faaliyetlerine katılmakla suçlanıyor. Aynı zamanda Türkiye’de terör eylemi gerçekleştirmek için ülke topraklarına giriş yapmak istediği göz önünde tutuluyor

Emirhan Cengiz, Haberrus