Putin, Ortodoks Hristiyanların Paskalya Bayramı'nı kutladı

326

Hristiyanlıkta Hz. İsa’nın 'çarmıha gerildikten sonra dirildiğine' inanılan gün olan Paskalya yortusu Rusya dahil tüm dünyada kutlanıyor.

Binlerce Ortodoks Moskova’da Kurtarıcı İsa Katedrali’ndeki ayine katıldı. Patrik Kirill tarafından yönetilen ayine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dimitri Medvedev ve Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de katıldı. Putin, Ortodoks Hristiyanları'nın ve tüm Rusya halkının Paskalya bayramını kutladı.

Paskalya nedir?

Ortodoksların en önemli bayramlarından biri sayılan Paskalya, bir hafta boyunca kutlanıyor. Yunan kaynaklı paskalya kelimesi “kurtuluş” anlamına geliyor. Ruslar bu bayram boyunca “Hristos Voskres!” (İsa Mesih dirildi!) şeklinde birbirlerine hitap ediyor.

Paskalya bayramının kökü Yahudilikte bulunuyor. Yahudi inancına göre bu bayram Mısır köleliğinden kaçan Musevilerin kurtuluşunu simgeliyor. Paskalya, perhizle geçen beş haftalık bir hazırlık dönemi ile son haftayı kapsıyor. Paskalya Günü’nde de sona eriyor. Paskalya Günü için evlerde özel çörekler hazırlanıyor. Boyalı paskalya yumurtası haşlanıyor, mumlar yakılıyor. Yumurtanın kırmızıya boyanması ise İsa’nın kanı anlamına geliyor.

Paskalya’yı bütün Hıristiyan mezhepleri, kendi inançların göre kutluyor. Süryanilerin Temmuz ayında kutladıkları ‘Meryem Ana Paskalyası’ adı verilen yortu da Paskalya kavramı içine giriyor. Rus Ortodoks Kiliselerinde gece ayinlerinden önce kilise dışında bir ayin alayı düzenleniyor. Alay kiliseden çıkarken hiç ışık yakmazken; dönüşte ise, İsa'nın dirilişini simgelemek için yüzlerce mum yakılıyor.