Rus basını: Petersburg saldırısının planlayıcısı da Türkiye’ye gitti

216

Rus basını, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB), Moskova'nın Odintsovo Bölgesi’nde St. Petersburg’daki metro saldırısının organizatörlerinden biri olduğu şüphesiyle yakaladığı Abror Azimov’un kısa bir süre önce Türkiye’de bulunduğunu iddia etti.

Fontanka haber portalının haberinde, Petersburg metrosundaki terör saldırısının planlayıcısı olduğu şüphesiyle gözaltına alınan Azimov’un 2014 yılına kadar Kırgızistan vatandaşı olduğu, 2016 yılında Rusya vatandaşlığına geçtiği belirtildi.

Portalın haberine göre Azimov, Mart 2016’da 3 günlüğüne Moskova’dan İstanbul’a gitti. Azimov’un Türkiye’ye ikinci ziyareti ise Ekim 2016’da gerçekleşti, fakat Azimov’un Rusya’ya dönüş yolu bir önceki seferden farklıydı. Azimov, İstanbul’dan Seul’e ve oradan da Rusya’nın Vladivostok şehrine geçiş yaptı.

FSB, 15 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 100 kişinin yaralandığı St. Petersburg’daki metro saldırısının organizatörlerinden biri olduğunu belirttiği Aboro Azimov'un17 Nisanda Moskova yakınlarında yakalandığını duyurmuştu.

Berk Atacan, Haberrus