Rus uzman: Referandum Türkiye Cumhuriyeti yapısının değişeceği anlamına geliyor

241

Türkiye’de 16 Nisanda yapılan referandum sonucunu Sputnik’e değerlendiren Rusya Şarkiyat Enstitüsü Türkiye Bölümü araştırma görevlisi Andrey Boldirev, "Yeni yetkiler, elbette Türkiye Cumhuriyeti yapısının değişeceği anlamına geliyor. Ancak ikinci cumhuriyet terimi sanırım sadece şartlı olarak kullanılmalı.” dedi.

Boldirev, Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’ın alacağı yeni yetkilerin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki rolünü kökten değiştireceğini belirtti.

‘Ülke içi gerilim artmaya devam edecek’

Sputnik’e konuşan Boldirev, “Aslında Türkiye’yi bekleyen gelişmeler için birkaç seçenek var. İlki, muhalif partiler birleşemez ve büyük protestolar yapılmazsa bile ülke içi gerilim artmaya devam edecek. İkinci seçenek, ülkede kitlesel protestolar yapılır, üstelik sadece siyasi muhalif güçler tarafından organize edilenler değil, spontane gösteriler de mümkün.” dedi.

‘Bazıları, şu ankinin üçüncü Türkiye Cumhuriyeti olduğunu iddia ediyor’

‘İkinci cumhuriyet’ teriminin çok dikkatli kullanılması gerektiğini kaydeden Boldirev, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Bazıları, şu ankinin üçüncü Türkiye Cumhuriyeti olduğunu iddia ediyor. Ama tüm bunlar oldukça şartlı kategoriler. Yine de reformlar, Türkiye’nin siyaset tarihinde yeni çağ açacak. Cumhurbaşkanın alacağı yeni yetkiler, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki rolünü kökten değiştirecek. Yeni yetkiler, elbette Türkiye Cumhuriyeti yapısının değişeceği anlamına geliyor. Ancak ikinci cumhuriyet terimi sanırım sadece şartlı olarak kullanılmalı. Başka bir değişle Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden organizasyonunu görüyoruz, ama bunun ikinci cumhuriyet olup olmadığını zaman gösterecek.”

Atatürk ilkelerinin önümüzdeki yıllarda değiştirilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Boldirev, “Bu, Erdoğan için çok ciddi bir adım ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline tecavüze sanırım şimdilik kalkışmayacak. Önümüzdeki reformlar, bunu yapmamak için oldukça geniş yetkiler veriyor” yorumunda bulundu.

Haberrus