Rusya, metro saldırısında ölen teröristin vatandaşlığını iptal etti

216

Rusya'nın St. Petersburg kentinde bir mahkeme, 3 Nisan'da düzenlediği intihar saldırısında 15 kişinin ölmesine sebep olan Ekbercan Celilov'un Rusya vatandaşlığını iptal etti.

St. Petersburg'daki Smolninski mahkemesi, Kırgızistan doğumlu metro saldırganı Celilov'a 2009'da Rusya vatandaşlığı verilmesini öngören kararı bozdu.

Sputnik'in haberine göre, mahkemenin aynı zamanda Celilov'un babasının da Rusya vatandaşlığını iptal ettiği belirtildi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İrina Volk, Celilov'un babasının vatandaşlığını iptal edilmesinin sebebinin, vatandaşlık başvurusu sırasında yalan beyanda bulunduğunun ortaya çıkarılması olduğunu söyledi.

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, terörizmle bağlantılı kişilerin Rusya vatandaşlığı almasına yönelik önceden alınmış kararların geri alınabileceğini söylemişti.

Celilov'un, St. Petersburg metrosunda hareket halinde olan bir trende düzenlediği intihar saldırısında kendisiyle beraber 16 kişi ölmüş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Hastanede tedavi gören 24 yaralıdan dördünün ise durumunun hala kritik olduğu belirtiliyor.

Haberrus