Rusya, Karadeniz'de batan istihbarat gemisini kurtarmaya çalışıyor

300

Kilyos açıklarında batan Rus istihbarat gemisi 'Liman' için Rusya Deniz Kuvvetleri'nin en önemli araştırma ve kurtarma gemisi 'Seliger' ve yeni nesil kurtarma gemisi 60 metre uzunluğundaki 'SB-739' gönderildi.

Kilyos açıklarında 27 Nisan Perşembe günü Karadeniz'de yaşanan yoğun siste Togo bayraklı canlı hayvan gemisi 'Youzarsif' ile çarpışıp ağır yara alan ve 3 saat sonra 18 mil açıkta batan Rus istihbarat gemisi için Rusya Deniz Kuvvetlerinin en önemli araştırma ve kurtarma gemisi 'Seliger' ve yeni nesil kurtarma gemisi 60 metre uzunluğundaki 'SB-739' gönderildi.

Deniz trafik haritaları verilerine göre kazının tam bulunduğu 18 mil açıkta enkazın üzerinde duran 60 metre uzunluğundaki tam donanımlı Seliger gemisi 16 gemici ile 9 uzman araştırma görevlisi bulunuyor. Gemide ayrıca askeri personelden oluşan derin deniz dalgıç ekibi de görev yapmakta.

Gemi içerisinde hassas cihazlar bulunuyor

Rus denizcilik kaynakları gemilerde bulunan ekiplerin Rus istihbarat gemisindeki hassas cihazların çıkarılması için çalışacaklarını, derinliğin ve Karadeniz hava koşullarının zorlu olduğunu belirterek gerekirse geminin tamamının çıkarılması üzerine çalışılacağı belirtiliyor. Rus donanmasında görev yapan 'Liman' 1990'dan 2010'a kadar Akdeniz'de önemli görevlerde bulundu liman Yugoslavya'ya yapılan NATO askeri operasyonları da Adriyatik Denizi'nden yakından izledi.

Bu arada Türk makamları batan Liman istihbarat gemisinin uluslararası sularda olduğu için Rus hükümetinin batığın araştırma ve çıkarmaya hakkı olduğunu, henüz bir yardım talebinde bulunulmadığını ve gemilerin bölge olduğunun bildiğini belittiler.

Haberrus