Rusya: Karlov cinayeti soruşturması devam ediyor

109

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, 19 Aralık'ta Ankara'da uğradığı silahla saldırı sonucunda hayatını kaybeden Büyükelçi Andrey Karlov'un soruşturmasının devam ettiğini hatırlattı.

Komsomolskaya Pravda radyosunun yayınına katılan Zaharova'ya, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Rusya’nın eski BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin'in ölümü hakkında herhangi bir soruşturma yürütülüp yürütülmediği soruldu. Bu olayın bir cinayet olmadığını hatırlatan Zaharova, dolayısıyla herhangi bir soruşturmanın da açılmadığını ifade etti.

Zaharova, hali hazırda Rusya'nın Ankara eski Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesi ile ilgili soruşturmanın yürütülmekte olduğunu hatırlattı.

Rusya'nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı resim sergisinde çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş tarafından vurularak öldürülmüştü. Mert Altıntaş, daha sonra özel harekat polisinin düzenlediği operasyonla ölü ele geçirilmiş, 1994 Manisa doğumlu olduğu ve 2012 yılında İzmir Polis Meslek Yüksekokulu'na girdiği açıklanmıştı. Cinayetin ardından Rusya, Türkiye'ye gönderdiği bir heyetle Karlov suikastini araştırmaya, aydınlatmaya ve olayın azmettiricilerini bulmaya çalışıyor. AKP ve kendisine yakın medya organları ise Karlov'u vuran polis memurunun Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğunu, olayın Gülen cemaati tarafından organize edildiğini iddia ediyor.

Selim Saygıner, Haberrus