Yandex, Kiev ve Odessa'daki ofislerini kapatıyor

147

Rusya'nın teknoloji devi Yandex, Ukrayna'nın Kiev ve Odessa şehirlerinde bulunan ofislerini kapatma kararı aldı. Firma, Ukrayna hükümeti tarafından Rusya propagandası yapmakla suçlanıyordu.

Yandex.Ukrayna'dan yapılan basın açıklamasına göre firma, hükümet tarafından yaptırım listesine dahil edildiği için faaliyetlerini yürütemez hale geldi.

Yandex, Ukrayna'da çalışan uzmanlarını farklı ülkelerdeki Yandex ofislerine yönlendirecek.

Daha önce de Ukrayna'da hükümet tarafından Yandex firmasının banka hesaplarının dondurulduğu, işçilerin ücretlerini ödeyemediği haberleri çıkmıştı.

Bir diğer Rus teknoloji firması Mail.ru'da Ukrayna'nın yaptırım listesine alındı. Mail.ru Ukrayna çalışmalarını Rusya'dan devam ettirmeye karar verdi.

Ukrayna, Rusya ile yaşadığı siyasi kriz nedeniyle kısa süre önce birçok Rus medya firmasını yaptırım listesine almıştı. Bu yayın organları arasında RBK, Tv Tsentr, VGTRK, NTV Plus ve Zvezda gibi önemli medya organları yer alıyor.

Teknoloji şirketleri arasında da Kaspersky, Dr.Web, Mail.ru, Vkontakte, Yandex ve Odnoklassniki yaptırım uygulanacak şirketler listesine alındı.

Selim Saygıner, Haberrus